Psychoterapie a poradenství

+420 604 576 076

Jindřicha Jindřicha 16, 155 00 Praha 5

banner.png

Příběhy z praxe


Mojí terapeutickou praxí jsou částečně inspirovány i moje dvě dosud vydané knihy - soubor povídek Anglická promenáda a román Útěky z Istanbulu. Tištěnou verzi Anglické promenády můžete zakoupit přímo u mě, obě knihy jsou pak k dispozici i jako e-book.

 Anglická promenáda_Útěky z Istanbulu


 

Manžel má asi milenku

Paní Monika  má problémy s manželem – píše si s milenkou,  chová se jinak než dřív, ale odmítá přiznat jakýkoli vztah otevřeně – tvrdí, že je to kamarádka. Moniky s i nevšímá, žije si po svém.

Paní Monika nespí, hubne, špatně se soustředí v práci, která ji navíc ani nebaví. Při prvním sezení je velmi skeptická, skleslá, bojí se budoucnosti. Domlouváme homeo léky.

Při sezení paní Monika dostává „úkoly“, aby si svůj vlastní život dala „do pořádku“ a to  bez ohledu na manžela. Pracujeme na tom, aby se začala k sobě chovat s láskou, neodbývala se. Postupně a pomalu to realizuje, schází se s kamarádem, chodí cvičit, do kina, dbá na sebe. Nemyslí jen na rodinu.

Manžel si začíná Moniky více všímat a někdy i žárlí, protože si myslí, že má přítele. Monika se nenechává odradit a dál si “upravuje“ život.

Na sezení řešíme práci a její změnu.  Po 6ti sezeních je na tom Monika již natolik dobře (bere bylinky a homeopatika, antidepesiva odmítla), že sezení přerušujeme s tím, že Monika bude psát mailem, jak se jí daří. Po dvou měsících přichází s manželem. Ten jí přiznal vztah, který opravdu měl, ale teď snaží Moniku si udržet a získat zpátky. Chodí na sezení společně, řeší věci, při kterých by se doma pohádali nebo se neposlouchali – co dál a jak to udělat. Oba chějí vztah obnovit a stanovují si podmínky, mluví o svých pocitech, sbližují se.

Po půl roce se paní Monika opět ozve, ona je v pohodě, manžel si ji všímá, naučil se to a ona sama má i svůj život. Chystá se ke změně práce. Ukončujeme psychoterapii a Monika ví, že může kdykoli napsat, jak se jí daří. Dál užívá ještě homeopatika, která na posledním sezení upravujeme – dávkování a typ léku. 


 

Deprese

Paní Alena trpí pocity úzkosti, beznaděje a obav ze všeho, co se stane. Především během pracovního týdne.

Jen o víkendech je jí trochu lépe. Neví, proč má tyto potíže, protože se nic zvláštního v jejím životě neděje. Má rodinu, práci, přátele. Dostává homeopatika, antidepresiva nechce.

Při dalším sezení  podstoupí paní Alena hypnotickou psychoterapii, kdy si zkouší hledat příčiny svých depresí, úzkostí a smutků. Alena se při hypnóze dostává do různých období ve svém životě. Ví, že se něco stalo před rokem, něco, co ji „srazilo“ a ponížilo tak, že si od té doby nevěří v ničem a propadá smutku.

Při prvním hypnotickém sezení neví, kdy a kde se jí to, co cítí, přihodilo. Má pocit, že je důležité na to přijít. Proto při dalším sezení pokračujeme hypnotickou terapií. Paní Alena se již dokáže více soustředit a uvolnit a hypnóza je účinnější. Vzpomene si na své pocity před rokem – její nadřízený ji chtěl propustit, protože si na ni stěžovala atraktivní nová kolegyně a shodila ji, aby získala  lepší pozici u nadřízeného. Paní Alena dobrovolně odešla na jiné oddělení. Cítila se ponížená, beze smyslu – tyto pocity ale potlačila. Začala  se cítit hůř. Přestala spát a přestala si věřit, jen netušila proč.

Při dalších sezeních se soustředíme na tyto pocity z minulosti, zůstaly uvnitř a „neošetřené“ působily problémy. Alena si opět detailně vybavovala pocity a prožívala znovu, jak se cítila – ponížená jako žena, jako profesionálka (zdravotní sestra), doma se jí  nedařilo, protože se uzavřela a měla pocit zbytečnosti i tady. Nebavilo ji žít. Byla zbytečná.

Alena si pocity plně prožívá, pláče, má vztek a nakonec se cítí připravená dělat věci dál jinak. Mluvíme o tom, co by chtěla udělat a jak na to. Alena by chtěla něco, aby si nepřipadala zbytečná. Pracuje na tom, přemýšlí a připravuje  si plán. Nové práce, nového života. Deprese se zlepšily, spánek upravil a chuť něco dělat jinak se vrací stále víc. Alena mění práci, začíná pracovat sama pro sebe, pomalu se dává dohromady a moc jí změna v životě baví. Vymýšlí stále něco nového, více se kontaktuje s přáteli, dokáže se smířit s dospíváním dětí.

Nevzdala to  a bojovala. Naučila se mít sama sebe ráda a mít radost z běžných věcí. Začala si věřit.

Její terapie trvala 6 měsíců – od začátku do ukončení sezení v době, kdy Alena již pracovala jako OSVČ – a depresivní symptomy zmizely. Během sezení brala třezalku 600 mg denně, bylinné přípravky na spaní a homeopatické léky. I po ukončení terapie paní Alena čas od času napíše e-mail, jak se jí daří.


 

Neumíme spolu mluvit

Partneři Erik a Klára přicházejí na 80-ti minutové sezení. Žijí spolu 3 roky a stále se hádají a přemýšlejí o rozchodu.

Neshodnou se na ničem, vyčítají si, i v sexuální oblasti se jim přestalo dařit.

Každý má na věc jiný názor, k hádkám dochází i při prvních sezeních. Později se dostáváme k problému…., oba dva jsou jedináčci, zvyklí prosazovat své zájmy, oba jsou dominatní a přijmout kompromis chápou jako prohru. Nikdo z nich neumí problém v komunikaci odložit a nechat na jindy, pokud se nedaří domluvit hned, takže dochází ke křiku a vzájemným urážkám.

Na sezení pak nejdřív s každým partnerem zvlášť probíráme jeho soukromé problémy nebo potíže i v jiných oblastech života. U Erika se zastavujeme u jeho vztahu s citově velmi závislými rodiči. Učíme se zastavit stresovou situaci a odejít nebo zůstat a vše „vydýchat“.

Při společném sezení se oba partneři učí, jak se chovat, aby rozhovor nepřerostl v hádku (odchod z místnosti, dýchání, stop slovo)… Nacvičujeme možnosti, co dělat v jakých situacích, kdy je možné kompromis přijmout nebo nechat druhého, aby rozhodl (a druhý měl klid a naopak). Velmi důležité je u obou parnerů umění hádku ukončit….. a dál spolu vycházet. To už je vysoký cíl a dostáváme se k němu postupně. Partneři si doma nacvičí hádku (jakoby), představí si, že jsou velmi rozlobení na druhého. Vyjádří své emoce…, nechají bez komentáře a vše zastaví stop slovem. K problému se pak vrátí, až budou oba v klidu. Nebo jim pak bude připadat již zbytečné se vracet (emoce vyprchají). Vše je dobré trénovat…. a nenechat se odradit.

Po měsíci hodnotíme, jak se daří vše zvládat. Zatím asi na 60 procent, ale oba hodnotí, že již to je pro ně významný posun a o rozchodu již nepřemýšlejí. Pří dalším sezení již považují trénink za celkem zvládnutý a budou v něm pokračovat sami.

Sezení bylo celkem šest, čtyři společná a dvě individuální.

 

příběhy z psychoterapie | Mgr. Johana Kroupová, psycholog a psychoterapeut Praha 

Privátní psycholog a psychoterapeut v Praze 13 nabízí individuální psychoterapii, párovou terapii, manželskou a rodinnou psychoterapii a homeopatickou léčbu psychických potíží. Internetová poradna, konzutace online, telefonické poradenství.